Järgmine Mahena 2-päevane kriisi- ja traumateadlikkuse intensiivkoolitus igale huvilisele toimub N-R, 12.-13.03.2026 Tallinnas. Põhialuste õpe (varem ka nimetusega Kriisinõustamise AB) toetab kriisi sattunud inimese paremat mõistmist ja võimalusi tema toimetulekut toetada ning oskuslikumalt psühhosotsiaalset abi korraldada. Koolituse läbimine on eeldus kriisinõustaja väljaõppesse kandideerimisel.
Koolituse õppekava arvestab Eesti Kriisinõustamise Ühingu pädevusraamistiku nõuetega.
Koolitaja: kogenud kriisinõustaja ja õppejõud, superviisor-coach Tiina Naarits-Linn, MA.
Sihtrühm: üksikisiku või grupi toetamisega kriisis kokkupuutuvad juhid, ametnikud ja spetsialistid, nii professionaalsed kui ka vabatahtlikud aitajad, kaaslast kriisides toetada soovivad, ka valdkonnaga tavapäraselt mitte kokkupuutuvad inimesed - kõik huvilised alates abiturientidest kuni küpse pensionipõlve pidajateni, kui on soov teemast rohkem teada ja ei ole varem koolitust läbinud või on soov olemasolevaid teadmisi korrastada ja kinnistada.
NB! Abiturientidele kehtib 30% soodustus. Vabade kohtade olemasolul rakendub soodustus ka BA tudengitele ja baaskoolitust korduvalt läbijatele.
Koolituse tulemus:
1. Õppe läbinud inimesel on olemas esmane kriisi- ja traumateadlikkus.
2. Õppe läbinud inimene omab ülevaadet allpool kirjeldatud alateemadest
ning on teadlikum ja avatum kriisi korral inimest mõistma, talle psühholoogilist esmaabi andma ja vajadusel täiendavat tuge korraldama.
3. Õppe läbinud inimesel on suurem selgus vajaduspõhiselt valdkonnaspetsialistiga koostöö tegemisel.
4. Käesoleva koolituse läbimine võimaldab huvi korral kandideerida Eesti Kriisinõustamise Ühingu toetajaliikmeks, vt SIIT
5. Käesoleva koolituse läbimine võimaldab kandideerida Mahena kriisinõustaja väljaõppesse, vt SIIN
6. Õppes osalenud inimene saab koolitustõendi 2-päevase intensiivõppe läbimise kohta, millel on kirjas kõik ärakuulatud alateemad.
7. Koolituse läbinule jääb enda loodud personaalne teemakonspekt, millele toetudes valdkonda edasi uurida.
Kahe päeva jooksul leiab käsitlust 10 alateemat:
1. Psühhosotsiaalse kriisitoe ajalooline kujunemine: hoolivast ärakuulamisest ja itkemisest kuni pastoraalse hingehoidliku (telefoni)nõustamise ja ilmaliku kriisinõustamiseni ning iga inimese võimaluseni tagada psühholoogiline esmaabi.
2. Kaks olulist mõistet: kriis ja trauma ning kriisinõustamisega seotud müüdid.
3. Psühholoogilised kriisid, sh 2 olulist skeemi, et mõista kriisi ohjamise võimalusi:
--arengukriisid
--traumaatilised kriisid
--kriiside ajaline antoloogia
--Mahena 20 aastasest kogemusest õppimine
4. Traumaatiline kaotus, surm ja lein, sh peamine eripära suitsiidi ja lapse leina korral
5. Mis on mis kriisi olukorras: kriisiolukord, hädaolukord, eriolukord; kriisijuhtimine, kriisikommunikatsioon; kriisisekkumine, kriisinõustamine, traumateraapia; kriisiinfotund ja psühholoogiline debriifing; informeerimine, konsulteerimine, nõustamine, psühhoteraapia; probleem, konflikt, vägivald, ohver, taasohvristamine.
6. Kes on kes emotsionaalse toe vajadusel ning mis määrab spetsialisti kriisi- ja traumateadlikkuse pädevuse: arst, õde, asutuse ja üksuse juht; sotsiaalametnik, asutuse personalitöötaja või tugispetsialist; psühholoog, psühhoterapeut; kriisinõustaja, ohvriabispetsialist, hingehoidja; kogemusnõustaja, leinanõustaja, tugiisik, vabatahtlik.
7. Tehnikad ja lausungid kriisinõustamisel: psühholoogiline ja vaimse tervise esmaabi, TNL mõõdik abivajaduse suuruse mõõtmiseks, kriisinõustamise aluspõhimõtted; distantsnõustamise võimalused ja riskid kriisijuhtumite korral.
8. Abistaja eetika ja eneseabi, defjuusing ja supervisioon, kaastundeväsimusest tulenevad riskid.
9. Praktiline harjutus: surmajuhtumi korral psühholoogiline esmaabi ja koostöö tegemine kriisinõustamise pädevusega spetsialistiga.
10. Täiendavaks lugemiseks kommenteeritud soovitused, küsimustele vastamine, teave Eesti Kriisinõustamise Ühingu tegevusest.
____________________________
Hea teada: Mahena KOOLITUSKALENDER-2026
Tere tulemast kahele intensiivsele ja rohke informatsiooniga koolitusele!
Suurema teadlikkuse toel KOOS KRIISIDEST LÄBI!
Meeldiva kohtumiseni!
Info jagamine võimalikele huvilistele on väga teretulnud!
Lugemist leiab ka FB-st: www.facebook.com/mahena.keskus